طوطی,طوطی سانان,طوطیسانان,طوطی آمازون,اکلکتوس,جوجه طوطی,پاراکيت الکساندر بزرگ,شاه طوطی,طوطی لوری,کاکاتیل,عروس هلندی,الکساندر کوچک,طوطی,ملنگو,اسكندر پاراكيت چيني,مرغ عشق,باجريگار,پاينس,طوطي پاينس,ماكائو,طوطي ماكائوي ابي طلائي,طوطي ماكائوي قرمز بال سبز,ماكائو,اسكارلت,طوطی کاکادو,كاکادوها,کاکادو ,طوطی خاکستری,کاسکو,طوطي کاکادو صورتي,کاکادو گوفين,گافین,کاکادو كاكل زرد,طوطي کاکادو كاكل زرد كوچكکاکادو پرتقالي,کاکادو كاكل سفيد,کاکادو كاكل ليموئي,کاکادو كاکل گوگردي,كاکادو كاكل نخلي,پالم کاکادو,کاکادو ملوکان,کاکادوچشم ابي,کاکادو اينكا,ميشل,ليدبيتر,کاکادوگل سرخي,کاکادو زرد و سياه,فیشر,کاسکو دم قرمز,لوریکیت ها,طوطی سان,رزیلا,هیاثینث,کانورها,پاینس ها,جوجه طوطی سرلاکی,totisanan

کاکادو گوفین:

نام انگلیسی: Goffin Cockatoo

نام علمی: Cacatuagoffini

پراکنش :

بومی جزایر تنیمبر اندونزی Tanimbar Islands of Indonesia است و به صورت آزاد شده از قفس در سنگاپور هم پراکنده شده است.

مشخصات ظاهری :

اندازه متوسط جثه این پرنده حدود ۳۲ سانتیمتر و وزن اش حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ گرم است. رنگ عمومی پرها سفید، حلقه چشمی آبی(کبود)، فاصله بین چشم و منقار صورتی، پوشپرهای روی گوش، زیر بالها و دم زرد بسیار کم رنگ(لیمویی کم رنگ که این رنگ در پوشپرهای روی گوش زیاد مشهود نیست اما در زیر بال و دم به علت زیاد تر بودن پرهای رنگی مشهود تر است.) نوک خاکستری- سفید. رنگ چمشم از قهوه ای تا سیاه متغیر است( در برخی منابع ذکر شده رنگ چشم پرنده نر سیاه و ماده قرمز و یا گفته اند رنگ چشم پرنده نر قهوه ای – سیاه و در پرنده ماده قرمز – سیاه است)

تشخیص جنسیت:

گوفین ماده بالغ دارای عنبیه چشم قهوهای مایل به قرمز و کاکادو گوفین نر عنبیه سیاه یا قهوهای سیر است.

عادات و رفتار:

در مقایسه با سایر گونه های کاکاتو مقاوم تر می باشند. مانند سایر طوطی ها به توجه نیاز داشته و باید برای آنها وسایل سرگرمی فراهم کرد. اندازه قفس برای نگهداری یک پرنده حداقل ۳۰*۳۰* ۶۰ سانتیمتر است. این پرنده اجتماعی بوده و به راحتی با اعضای خانواده صمیمی می شود. لوده ، بازیگوش است و برای پیدا کردن صاحبش با صدای رسا و شفاف جیغ می کشد.

طول عمر:

طول عمر این پرنده حداقل ۴۰ سال است (دیده شده در طبیعت و در مناطق بکر تا ۶۰ سال هم عمر کرده است) . قابلیت تقلید صدای انسان و بازگویی چند کلمه را دارد و به راحتی صدای تلفن، ماکرویو، ساعت و غیره را نیز تقلید می کند.

تولید مثل:

سن بلوغ در کاکاتوی گوفین حدود ۲ الی ۳ سال است. ۲ تا ۳ تخم گذاشته و ۲۸ روز روی تخم ها می خوابد. پرنده نر و ماده نوبتی از تخمها مراقبت می کنند. جوجه ها بعد از ۱۱ هفته لانه را ترک می کنند.

تغذیه :

دانه ها ، خشکبار(آجیل)، میوه ها را می توان در رژیم غذاییش قرار داد . در طبیعت به خوردن حشرات هم علاقه مند است.

علایق:

کاکادو گافین معمولا عاشق موزیک و رقصیدن است.به بالا و پایین رفتن از قفس و یا درختجه ها علاقه زیادی دارد.بیرون از قفس بودن برای تامین سلامت روحی و فکری طوطی بسیار واجب است.

 

Be Sociable, Share!

Leave a Reply

مطالب طوطی سانان

لطفا برای حمایت از سایت طوطی سانان لینک عکسی فوق را در سایت یا وبلاگ خود قرار دهید